شماره تلفن09122211093

پست الکترونیکdamasazaniran(at)gmail[dot]com

آدرستهران، خیابان کرمان،

عملکرد کولر گازی چگونه است

عملکرد کولر گازی چگونه است

کولر گازی از دو تکه بصورت یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده است که هر کدام از این دو فرآیندی خاص را انجام می دهد. و بطور کلی مجموعه‌ی این دو قطعه باعث ایجاد سرمایش و تامین هوای مناسب می‌گردد.

یونیت داخلی

وظیفه یونیت داخلی یا پنل پرتاب سرما و ایجاد هوای خنک است. با گردش گاز در پنل و یا در کولرهای گازی ایستاده برج سرمایش آن تبدیل گاز به سرما و ارسال آن به محیط با وسیله ی فن‌هایی که در درون دستگاه تعبیه شده است می‌باشد. دستگاه‌ها بنا به مدل های مختلف دارای فن‌هایی بصورت شش‌پر، هشت‌پر و دوازده‌پر می‌باشد. از خواص ویژه کولرهای ایستاده گرفتن هوا از پایین دستگاه می‌باشد که بوسیله‌ی پرتاب آن به سمت بالا و ارسال آن از پشت لوله‌های گاز باعث ایجاد سرما شده و همچنین در طی این فرآیند با استفاده از مکش جلوی دستگاه فرآیند تبدیل هوای محیط به هوای خنک به درجه تنظیمی روی دستگاه نیز انجام می‌گیرد. از این رو یونت داخلی دارای اهمیت بالایی بوده و این اهمیت باعث آن شده است که همواره سرویس یونیت داخلی و بررسی آن در اولویت قرار گرفته که شامل تمیز کردن فیلترهای ورودی هوا بوده و همچنین موتور فن داخلی روغن کاری گردیده تا از سرعت پرتاب باد کم نگردد.

یونیت خارجی

یونیت خارجی یا کندانسور قلب کولر گازی است بدین معنا که موتور کولر گازی که در سه مدل روتوری پیستونی و اسکرال می‌باشد در آن قرار می‌گیرد. در حقیقت این موتور کولر گازی است که باعث تامین سرما و تبدیل گاز و تفکیک آن بصورت سرد و گرم می‌گردد و گرمای حاصل از گاز از طریق فن‌هایی که روی کندانسور نصب گردیده است به بیرون فرستاده شده و سرمای آن به یونیت داخلی انتقال پیدا می‌کند. البته این فرآیند برای سرمایش کولر گازی بوده و در موتور کندانسور قطعه‌ای به نام شیر برقی وجود دارد که در صورت نیاز به گرمایش کولر گازی با معکوس کردن این فرآیند گرما را به یونیت داخلی و سرما را به یونیت خارجی منتقل می‌نماید. درون کندانسور از مقدار زیادی لوله مسی تشکیل شده که با جابه‌جایی گاز درون این لوله‌ها هر دو این فرآیند انجام می‌گیرد. وزن کندانسور نسبت به پنل داخلی بیشتر بوده چون موتور دستگاه، وزن اصلی دستگاه می‌باشد.

رابطه بین یونت داخلی و خارجی

با دو وسیله یونیت داخلی و خارجی به هم اتصال پیدا می‌نماید. اول به وسیله‌ی لوله‌های اتصال که دارای دو لوله کوچک و بزرگ می‌باشد که لوله کوچک مسیر رفت گازی و لوله بزرگ مسیر برشگت گاز در کندانسور به پنل می‌باشد. که هردوی این لوله‌ها بصورت جمعی کار رفت و برگشت گاز را انجام می‌دهد.

کابل فرمان

کابل فرمان دستور دهنده و انتقال دهنده خواسته‌های ما از طریق پنل به کندانسور می‌باشد. در واقع شما هنگامی که روی پنل هر دکمه ای را می‌زنید مانند سرد یا گرم بودن، کم یا زیاد بودن دما، کم یا زیاد بودن پرتاب باد، تایمر دستگاه و دیگر دکمه‌ها این فرمان دستگاه است که به کندانسور نوع عملکرد را گوش زد می‌نماید و خواسته ما را از طریق کابل فرمان به برد روی کندانسور که دارای چیپ‌های کامپیوتری هستند می‌فرستد و عملیات انجام می‌گیرد.

یک نظر بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.